Ankara’ya 4 dev yatırım

Ankara’ya 4 dev yatırım

Aselsan-Radar Teknoloji Merkezi

Ankara Gölbaşı’nda kurulmasına başlanan Radar Teknoloji Merkezi’nde radarların tasarım, üretim ve test faaliyetlerinin tamamının gerçekleştirilmesi öngörülüyor. Inşat çalışmaları devam eden 204 Milyon Dolar bedelli tesisin 2014 yılı başında faaliyete geçmesi planlandı.

TUSAŞ JSF ORTA GÖVDE ÜRETİM TESİSİ
Gelecekte F-16’ların yerini alacak, F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Projesi kapsamında üretilecek uçaklara ait Orta Gövde, Orta Gövde Metalik Parçalar, Kompozit Parçalar, Inlet Duct ile Hava-Yer Harici Yük Taşıyıcı–Pylon projeleri için Ankara Kazan bölgesindeki TUSAŞ tesislerine yaklaşık 80 Milyon Dolar yatırım yapılmıştır.

KAZAN HAVACILIK VE UZAY İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ
SSM, ASO ve SASAD tarafından kurulması kararlaştırılan Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Sanayi Bölgesi’nin uygulama yeri yaklaşık 8 milyon metrekarelik alandan oluşmaktadır.

Ankara kent merkezinin kuzeybatısında bulunan alan, şehir merkezine 35 km uzaklıktadır. Ankara’nın Kazan ilçesinde yerli ve yabancı şirketlerin yer alacağı nitelikli organize sanayi bölgesi oluşturma çalışmaları sürdürülmektedir. 2014 yılının ikinci yarısında yer seçim süreci tamamlanarak, 21.01.2014 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 303 numaralı sicille kuruluşu onaylanan İOSB Müteşebbis Heyeti ve Yönetim Kurulu oluşturulmuştur.

TUSAŞ – UYDU MONTAJ ENTEGRASYON VE TEST MERKEZİ
Keşif Gözetleme Uydusu (GÖKTÜRK) Projesi kapsamında uzun vadede Türkiye’de üretilecek tüm uydulara hizmet edecek Uydu Montaj, Entegrasyon ve Test (UMET) Merkezi, mülkiyeti Savunma Sanayii Müsteşarlığında (SSM) olmak üzere, Ankara Kazan’da TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TAI) arazisinde kuruldu. Merkezi yatırım bedeli 80 Milyon Avro Uluslararası standartlarda tasarlanan UMET Merkezi’nde, uzay test sistemlerinin; mekanik, elektrik-elektronik ve ısıl test ihtiyaçlarının tamamen karşılanması planlandı. UMET Merkezinin kurulumuna TÜRKSAT A.Ş. de dahil olmak üzere Türk mühendislerin doğrudan katılımı sağlanarak teknoloji ve bilgi birikimi kazanılacak. Uydu tasarım, entegrasyon ve testlerine yönelik alt yapı, bilgi birikimi ve insan kaynağı oluşturulacak.